Akupunktura

Akupunktura – królowa TCM
zabieg akupunktury w gabinecie Taolive
akupunktura

Akupunktura to technika lecznicza będąca częścią systemu leczenia zwanego Tradycyjną Medycyną  Chińską. Akupunktura polega na nakłuwaniu cienkimi igiełkami ciała w odpowiednich punktach. Punkty te zlokalizowane są wzdłuż tzw. meridianów, czyli linii energetycznych. Dzięki temu przywracany jest prawidłowy przepływ energii w ciele człowieka. To harmonizuje ustrój i w efekcie eliminuje zaburzenia, z którymi zgłasza się osoba chora. Skuteczność akupunktury jest od lat potwierdzona badaniami naukowymi, a lista dowodów naukowych wciąż rośnie. Dowody na skutecznośc akupunktury publikowane są w najpoczytniejszych magazynach medycznych świata. Mechanizm działania akupunktury nadal jednak jest do końca nie wyjaśniony. Współczesna nauka nie potrafi do końca sprecyzować, co tę skuteczność tak naprawdę powoduje. Najlepiej akupunktura sprawdza się w przypadku chorób przewlekłych oraz takich, z którymi medycyna akademicka sobie nie radzi. Polecana jest zarówno jako panaceum na ból, jak i do leczenia chorób gardła, nosa, skóry, uszu, stanów zapalnych, stanów przewlekłych, pourazowo, przy nerwobólach, rwach, w chorobach kręgosłupa, chorobach wewnętrznych, endokrynologicznych, ginekologicznych, zaburzeniach czynnościowych i wielu, wielu innych. Jak każda metoda naturalna – wymaga współpracy leczonego z terapeutą. Dlatego pacjent winien być gotowy na stosowanie zaleceń terapeuty dotyczących ewentualnej zmiany trybu życia, organizacji dnia codziennego, weryfikacji sposobu odżywiania się, wypoczynku czy uprawianej formy rekreacji ruchowej. Bowiem w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej wszystko jest istotne w procesie dochodzenia do zdrowia.

Bezpieczna metoda,

jaką jest akupunktura nie ma w zasadzie przeciwwskazań, jednak należy być ostrożnym w przypadku chorób nowotworowych i chorób psychicznych.

W Chinach korzeni akupunktury można doszukiwać się w odległej epoce kamienia. Wtedy Tradycyjna Medycyna Chińska kształtowała swe początki. Datowane na 3000 r. p.n.e. kamienne igły do akupunktury zostały odnalezione przez archeologów w Środkowej Mongolii. Najstarszy chiński tekst medyczny traktujący po części o akupunkturze – żółty cesarski Classic of Internal Medicine (History of Acupuncture) Huangdiego Neijinga został stworzony około 305-204 r. p.n.e. I była to już usystematyzowana Tradycyjna Medycyna Chińska w pierwotnej postaci. Jedna z legend głosi, że akupunktura rozwinęła się w Chinach dzięki doświadczeniom niektórych żołnierzy ranionych przez strzały w bitwie, którzy podczas ranienia odczuwali ból w innych częściach ciała. W konsekwencji ludzie zaczęli eksperymentować ze strzałami, a następnie z igłami, tworząc terapię.

Inne metody stosowane w TCM:

moxa, lampa TDP

akupresura

masaż Tui Na

masaż Gua Sha

dietetyka

ziołolecznictwo

powrót