Tradycyjna Medycyna Chińska – parę słów opisu

Szanowni Klienci, z uwagi na przerwę wakacyjną terminy terapii ustalane są dopiero na wrzesień.

Tradycyjna Medycyna Chińska

TCM – Tradycyjna Medycyna Chińska – to system medyczny liczący sobie prawie siedem tysięcy lat. Posiada on bogatą tradycję, własne podstawy teoretyczne dotyczące anatomii i fizjologii człowieka, własne podejście do patologii i leczenia ich. Starożytni lekarze TCM badali środowisko naturalne człowieka, w którym on życie i to jak istota ludzka znajduje się w jego zmienności. Na podstawie obserwacji i zdobytej wiedzy zarówno merytorycznej jaki praktycznej Tradycyjna Medycyna Chińska wypracowała własne metody diagnostyczne. Są to: wywiad oraz całościowa obserwacja człowieka – ogólny wygląd, proporcje ciała, kolor skóry, jej zapach, sposób zachowania się, ekspresja głosu – dźwięki, stan włosów, paznokci, brwi, rzęs, zębów, włosów na skórze, najczęściej przytrafiające się problemy w życiu, jakość związków z ludźmi, aktywność dzienna, nocna, sposób odżywiania się, odpoczynku itd. Następnie badanie oglądowe języka, badanie z pulsu i palpacja meridianów.

Terapia opiera się na:
  • masażu uciskowym po linii meridianów – Masaż Tui Na,
  • stawianiu Baniek Ogniowych i Baniek Chińskich,
  • zastosowaniu ucisków w celu odblokowania przepływu energii w meridianach – Akupresura,
  • zastosowaniu igieł akupunkturowych lub elektropunktera w celu stymulacji punktów na meridianach – Akupunktura,
  • zastosowaniu leczenia ciepłem – Moxa, lampa TDP
  • pobudzaniu zablokowanych obszarów w ciele przez mocne pocieranie płytką z rogu bawolego lub innym przeznaczonym do tego przedmiotem – Masaż Gua Sha,
  • doborze ziół leczniczych,
  • leczeniu dietą,
  • ćwiczeniach fizycznych – Qi Gong i Tai Chi.

Wymienione metody w różnym stopniu i zakresie stosuję w swojej praktyce terapeutycznej. Ukończyłam w tym zakresie specjalistyczne szkolenia potwierdzone certyfikatami, jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Tradycyjna Medycyna Chińska – terapeuta

to naturoterapeuta, ponieważ traktuje terapię całościowo, holistycznie, leczy człowieka na poziomie fizycznym, emocjonalnym, duchowym, uwzględniając środowisko, w którym przyszło mu egzystować i które ma na niego kolosalny wpływ. Wiedza i doświadczenie takiego terapeuty jest weryfikowalne już przy pierwszym kontakcie. Jeśli trafimy do dobrego, wykwalifikowanego terapeuty TCM – to podczas pierwszej wizyty spotkamy wymienione metody diagnostyczne – wywiad, ogląd języka, badanie z pulsu, palpację i dopiero po postawieniu diagnozy terapeuta przystąpi do właściwego leczenia.

Według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności

akupunkturzysta to zawód o numerze 323001 usytuowany w rubryce grupy zawodów o kodzie 323 i nazwie – Praktykujący Niekonwencjonalne lub Komplemetarne Metody Terapii, poniżej link na stronę potwierdzającą to, co napisałam, co powinno zakończyć niezdrowe dyskusje na temat tego, czy tylko lekarze powinni się zajmować akupunkturą: http://www.klasyfikacje.gofin.pl/kzis/7,2,1454,sredni-personel-do-spraw-zdrowia.html#D32. Nie koliduje to z innym podnoszonym argumentem, że dany zawód winni wykonywać jedynie ludzie do tego przygotowani i odpowiednio przeszkoleni.

Spotkałam się z twierdzeniem mistrzów TCM, że lekarz medycyny zachodniej ma spory problem  praktykowaniu akupunktury, ponieważ trudno jest mu się przestawić na inny sposób ujmowania zjawisk przyrody i w ciele człowieka, niż uczył się na studiach i stosuje na co dzień w pracy. Co nie oznacza, że lekarz nie może być świetnym akupunkturzystą, przykładem tego są moi nauczyciele.

 

cennik terapii