Gua Sha

masaż Gua Sha - Taolive - gabinet Naturoterapii - Łódź
Masaż Gua Sha

to stara, sprawdzona, terapeutyczna technika stosowana od wieków w Medycynie Chińskiej. Masaż Gua Sha polega na pocieraniu odpowiednim przedmiotem – szpatułką drewnianą, rogiem bawolim, fragmentem kości słoniowej itd. – różnych miejsc w ciele, w których stworzyły się zastoje energii, zbitki kolagenu lub zblokowane nagromadzenia patogenów. Zbawienne działanie Gua Sha znane jest i wykorzystywane w klinikach wschodu od wieków. Ma zastosowanie szczególnie w przypadku wniknięcia patogenu zimna i wiatru, ale też w przypadku nagłej gorączki jak również do wyciągania z organizmu nagromadzenia toksyn, gorąca, gorącej wilgoci, śluzu, rozpraszania nagromadzeń typu guzki, cysty itd.

Pomaga

przy nagłych i przewlekłych przeziębieniach, reumatyźmie, chronicznych bólach mięśni, stawów, kości, w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, problemach układu trawiennego. Masaż Gua Sha poprawia krążenie, odżywia, odmładza, a nawet – pomaga w walce z wolnymi rodnikami i komórkami rakowymi. Wysięki, które powstają w trakcie masażu i często mogą wyglądać ,,masakrycznie” (sinoczerwone, krwiste, fioletowe aż do koloru czarnego – wybroczyny) są pożądanym efektem wychodzenia patogenów z wnętrza organizmu na zewnątrz i po jakimś czasie znikają bez śladu. Nie należy się nimi przejmować, gdyż jest to forma przejściowa. W skrajnych przypadkach powstają ranki, z których formują się strupy, jednak i one po jakimś czasie goją się i odpadają. Efektem zawsze jest ulga i uwolnienie od przewlekłych dolegliwości z głębszych pokładów ciała czy z organów wewnętrznych. W naturze często zarówno ludzie, jak i zwierzęta rozdrapują sobie trudno gojące się rany w celu oczyszczenia się ich z nagromadzonych niebezpiecznych toksyn. Taka rana oczyszcza się dalej sama w sposób naturalny wypływającą krwią, a toksyny uwolnione na zwenątrz w końcu zasychają w postaci strupa, żeby po jakimś czasie odpaść. W ten sposób system immunologiczny pozbywa się tego, co może bardzo zaszkodzić całemu ustrojowi.

Podobny mechanizm

zachodzi przy stawianiu baniek – pod wpływem zasysania zostaje uszkodzona pewna ilość drobnych naczynek krwionośnych, więc organizm wysyła płyny odbudowujące w tym surowicę bogatą w składniki odżywcze. Natychmiast też do tego ,,pokarmu” podążają patogeny. Wówczas organizm ,,zauważa” je i wysyła wojsko w postaci białych ciałek krwi, które rozprawia się z patogenami i je likwiduje.

Inne metody stosowane w TCM:

moxa, lampa TDP

akupunktura

akupresura

masaż Tui Na

dietetyka

ziołolecznictwo

powrót