MOXA

Gabinet Naturoterapii Taolive - Łódź - Moxa zabieg
Moxa (przyżeganie) –

– to jeden z zabiegów wchodzących w procedurę leczenia według Tradycyjnej Medcyny Chińskkiej. Dawniej polegał on na leczeniu ciepłem palącej się sproszkowanej rośliny o nazwie Artemisia Moxa czyli piołun chiński. W dzisiejszych czasach stosuje się zbiór różnych ziół chińskich z rodziny chryzantem, które zbiera się w okresie letnim, suszy na słońcu, kruszy, przesiewa przez sito. Uzyskany w ten sposób produkt przypomina kłębuszki waty, które można bezpośrednio wykorzystać lub skręcić w cygaro.

Remedium na wyziębienie

Ponieważ nasz klimat obfituje w większość dni chłodnych i wilgotnych – najczęstsze dolegliwości powstają z powodu wniknięcia zimna, wiatru i zimnej wilgoci. Moxa jest lekiem na te dolegliwości, stosowanym z powodzeniem od wieków. Zabieg wygląda tak, że terapeuta podpala moksę w postaci cygara lub kłębuszka, układa go w specjalnym pojemniku na ciele w miejscu, gdzie znajdują się istotne punkty akupunkturowe lub zbliża na bezpieczną odległośc rozżarzone cygaro z moxy. Oprócz rozgrzania dochodzi do wchłonięcia i asymilacji uwalniających się oparów ziołowych, zarówno przez skórę, punkty akupunkturowe, jak i przez nozdrza pacjenta.

Moxa wpływa bardzo korzystnie na cały organizm:

– poprawia krążenie krwi

– polepsza przepływ energii witalnej, czyli energii Qi w organiźmie

– zwiększa odporność i siłę

– rozluźnia mięśnie, ściegna, powięź

– eliminuje zimno, dreszcze, wychłodzenie, zawianie

– usuwa wilgoć z ciała

– rozprasza zakwasy, mięśniobóle, przykurcze, nerwobóle

– polecana przy chronicznych przeziębieniach, problemach z zatokami, korzonkami, kręgosłupem, stawami

– rozgrzewa wiecznie zimne stopy i lędźwie

Moxa polecana jest

szczególnie osobom w podeszłym wieku jak również osobom osłabionym, wyczerpanym i rekonwalescentom po ciężkich chorobach. Moxa działa ożywiająco i odmładzająco nie tylko na miejsce przyżegania, ale i na cały organizm. Pomaga wyjść ze stanów depresyjnych, pozwala wyeliminować zastój w organiźmie, zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny dotyczący złego nastroju, czy zablokowanych emocji.

Przeciwskazania

do stosowania moxy to: nadmiar ciepła w organiźmie i wysokie temperatury na dworze. Przy zabiegu wydziela się też pewna ilość dymu. Dla osób źle to znoszących alternatywą są zabiegi lampą TDP

Inne metody stosowane w TCM:

lampa TDP

akupunktura

akupresura

masaż Tui Na

dietetyka

ziołolecznictwo

powrót