Czym jest:
Medycyna Chińska – to system medyczny liczący sobie prawie sześć tysięcy lat. Posiada on bogatą tradycję, własne podstawy teoretyczne dotyczące anatomii i fizjologii człowieka, własne podejście do patologii i leczenia ich. Starożytni lekarze Medycyny Chińskiej badali środowisko naturalne człowieka, w którym on życie i to jak istota ludzka znajduje się w jego zmienności.
Na podstawie obserwacji i zdobytej wiedzy zarówno merytorycznej jaki praktycznej Medycyna Chińska wypracowała własne metody diagnostyczne. Są to: wywiad oraz całościowa obserwacja człowieka – ogólny wygląd, proporcje ciała, kolor skóry, jej zapach, sposób zachowania się, ekspresja głosu – dźwięki, stan włosów, paznokci, brwi, rzęs, zębów, włosów na skórze, najczęściej przytrafiające się problemy w życiu, jakość związków z ludźmi, aktywność dzienna, nocna, sposób odżywiania się, odpoczynku itd. Następnie badanie oglądowe języka, badanie z pulsu i palpacja meridianów.
Terapia opiera się na:
- masażu uciskowym po linii meridianów – Masaż Tui Na, masażu relaksującym – An Mo
- stawianiu baniek,
- zastosowaniu ucisków w celu odblokowania przepływu energii w meridianach – Akupresura,
- zastosowaniu igieł akupunkturowych w celu stymulacji punktów na meridianach – Akupunktura, Elektropunktura, Laseropunktura
- zastosowaniu leczenia ciepłem – Moxa, lampa TDP
- pobudzaniu zablokowanych obszarów w ciele przez mocne pocieranie płytką z rogu bawolego lub innym przeznaczonym do tego przedmiotem – Masaż Gua Sha,
- doborze ziół leczniczych,
- leczeniu dietą,
- ćwiczeniach fizycznych – Qi Gong i Tai Chi.
Wymienione metody w różnym stopniu i zakresie stosuję w swojej praktyce terapeutycznej w zależności od wskazań diagnostycznych. Ukończyłam w tym zakresie ponad tysiąc godzin specjalistycznych szkoleń potwierdzonych certyfikatami (sylwetka terapeuty), jestem również członkiem Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Dodatkowo stosuję metody spoza zakresu Medycyny Chińskiej:
- rozmowy terapeutyczne – konsultacje z zakresu Totalnej Biologii i Psychosomatyki Medycyny Chińskiej
- numerologię
- terapię plazmą
- biorezonans
- regresing niehipnotyczny
Medycyna Chińska – terapeuta
Traktuje terapię całościowo, holistycznie, staram się przywrócić równowagę na poziomie fizycznym, emocjonalnym, duchowym. W medycynie Chińskiej analizuje się nie tylko samego pacjenta, ale i środowisko, w którym przyszło mu egzystować i które ma na niego wpływ od dziecka. Podczas pierwszej wizyty analizuję z wyglądu, sposobu poruszania się, mówienia, patrzenia, przeprowadzam wywiad, ogląd języka, badanie z pulsu, palpację meridianów i powłok skórnych. Następnie przystępuję do analizy danych i stawiam wstępną diagnozę. Dopiero po postawieniu diagnozy buduję strategię terapii i przystępuję do doboru metod terapeutycznych. Wizyta trwa od 45 min. do godziny, zależnie od potrzeb. Pacjent może przynieść swój własny koc i ręcznik dla własnego komfortu. Po każdym zabiegu pacjent musi mieć czas na dojście do siebie, ponieważ w ciele wszystko jest poruszone, dlatego nie wykonuję nigdy zabiegów z dnia na dzień, potrzebny jest odstęp czasowy co najmniej kilku dni.
Według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności
Akupunkturzysta to zawód o numerze 323001 usytuowany w rubryce grupy zawodów o kodzie 323 i nazwie – Praktykujący Niekonwencjonalne lub Komplemetarne Metody Terapii, poniżej link na stronę: http://www.klasyfikacje.gofin.pl/kzis/7,2,1454,sredni-personel-do-spraw-zdrowia.html#D32. Zatem ci, którzy twierdzą, że tylko lekarz medycyny zachodniej może zajmować się akupunkturą są w błędzie. Nie koliduje to z innym podnoszonym argumentem, że dany zawód winni wykonywać jedynie ludzie dobrze do tego przygotowani i odpowiednio przeszkoleni.
Co więcej – spotkałam się z opinią dawnych mistrzów Medycyny Chińskiej, że lekarz medycyny zachodniej ma problem w nauce i właściwym rozumieniu Medycyny Chińskiej, ponieważ trudno jest mu się przestawić na inny sposób ujmowania zjawisk przyrody i w ciele człowieka, niż uczył się na studiach i stosuje na co dzień w pracy. Co nie oznacza, że lekarz nie może być świetnym akupunkturzystą. Przykładem tego jest jeden z moich nauczycieli doktor Bartosz Chmielnicki, który również od lat gromadzi naukowe potwierdzenia skuteczności akupunktury.