Czym jest:
Medycyna Chińska jest holistyczną metodą leczenia, która ukształtowała się 2,5 tys. lat p.n.e. na terytorium dzisiejszych Chin. W czasach rewolucji Maoiści zniszczyli dorobek klasyków i wprowadzili w miejsce Klasycznej Medycyny Chińskiej tak zwaną Tradycyjną Medycynę Chińską (TCM). Tradycyjna Medycyna Chińska jest okaleczoną starą wiedzą, gdzie między innymi Duch, czyli Shen, zastąpiony został Świadomością opartą na percepcji zmysłowej (komuniści propagowali materializm), a leczenie zostało sprowadzone do protokołów i uniwersalnych zestawów punktów na każdą dolegliwość bez uwzględnienia niepowtarzalności energetyki konkretnej osoby. Dzięki temu, że garstce mistrzów i dawnych lekarzy udało się zbiec przed represjami Maoistów, Klasyczna Medycyna Chińska przetrwała. Obecnie nieliczni terapeuci wznoszą się ponad standardy TCM i kształcą się u nauczycieli Klasycznej Medycyny Chińskiej, których jest jednak niewielu.
Klasyczna Medycyna Chińska
Czym jest:
Klasyczna Medycyna Chińska – to system medyczny liczący sobie prawie sześć tysięcy lat. Posiada on bogatą tradycję, własne podstawy teoretyczne dotyczące anatomii i fizjologii człowieka, własne podejście do patologii i leczenia ich. Starożytni lekarze Medycyny Chińskiej badali środowisko naturalne człowieka, w którym on życie i to jak istota ludzka znajduje się w jego zmienności.
Na podstawie obserwacji i zdobytej wiedzy zarówno merytorycznej jaki praktycznej Klasyczna Medycyna Chińska wypracowała własne metody diagnostyczne. Są to: wywiad oraz całościowa obserwacja człowieka – ogólny wygląd, proporcje ciała, kolor skóry, jej zapach, sposób zachowania się, ekspresja głosu – dźwięki, stan włosów, paznokci, brwi, rzęs, zębów, włosów na skórze, najczęściej przytrafiające się problemy w życiu, jakość związków z ludźmi, aktywność dzienna, nocna, sposób odżywiania się, odpoczynku itd. Następnie badanie oglądowe języka, badanie z pulsu i palpacja meridianów.
Terapia opiera się na:
- masażu uciskowym po linii meridianów – Masaż Tui Na, masażu relaksującym – An Mo
- stawianiu baniek,
- zastosowaniu ucisków w celu odblokowania przepływu energii w meridianach – Akupresura,
- zastosowaniu igieł akupunkturowych w celu stymulacji punktów na meridianach – Akupunktura, Elektropunktura, Laseropunktura
- zastosowaniu leczenia ciepłem – Moxa, lampa TDP
- pobudzaniu zablokowanych obszarów w ciele przez mocne pocieranie płytką z rogu bawolego lub innym przeznaczonym do tego przedmiotem – Masaż Gua Sha,
- doborze ziół leczniczych,
- leczeniu dietą,
- ćwiczeniach fizycznych – Qi Gong i Tai Chi.
Wymienione metody w różnym stopniu i zakresie stosuję w swojej praktyce terapeutycznej w zależności od wskazań diagnostycznych. Ukończyłam w tym zakresie ponad tysiąc godzin specjalistycznych szkoleń potwierdzonych certyfikatami (sylwetka terapeuty), jestem również członkiem Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Dodatkowo stosuję metody spoza zakresu Medycyny Chińskiej:
- rozmowy terapeutyczne – konsultacje z zakresu Totalnej Biologii i Psychosomatyki Medycyny Chińskiej
- numerologię
- terapię plazmą
- biorezonans
- regresing niehipnotyczny
Medycyna Chińska – terapeuta
Traktuje terapię całościowo, holistycznie, staram się przywrócić równowagę na poziomie fizycznym, emocjonalnym, duchowym. W medycynie Chińskiej analizuje się nie tylko samego pacjenta, ale i środowisko, w którym przyszło mu egzystować i które ma na niego wpływ od dziecka. Podczas pierwszej wizyty analizuję z wyglądu, sposobu poruszania się, mówienia, patrzenia, przeprowadzam wywiad, ogląd języka, badanie z pulsu, palpację meridianów i powłok skórnych. Następnie przystępuję do analizy danych i stawiam wstępną diagnozę. Dopiero po postawieniu diagnozy buduję strategię terapii i przystępuję do doboru metod terapeutycznych. Wizyta trwa od 40 min. do godziny, zależnie od potrzeb. Pacjent może przynieść swój własny koc i ręcznik dla własnego komfortu. Po każdym zabiegu pacjent musi mieć czas na dojście do siebie, ponieważ w ciele wszystko jest poruszone, dlatego nie wykonuję nigdy zabiegów z dnia na dzień, potrzebny jest odstęp czasowy co najmniej kilku dni.
Według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności
Akupunkturzysta to zawód o numerze 323001 usytuowany w rubryce grupy zawodów o kodzie 323 i nazwie – Praktykujący Niekonwencjonalne lub Komplemetarne Metody Terapii, poniżej link na stronę: http://www.klasyfikacje.gofin.pl/kzis/7,2,1454,sredni-personel-do-spraw-zdrowia.html#D32. Zatem ci, którzy twierdzą, że tylko lekarz medycyny zachodniej może zajmować się akupunkturą są w błędzie. Nie koliduje to z innym podnoszonym argumentem, że dany zawód winni wykonywać jedynie ludzie dobrze do tego przygotowani i odpowiednio przeszkoleni.
Co więcej – spotkałam się z opinią dawnych mistrzów Medycyny Chińskiej, że lekarz medycyny zachodniej ma problem w nauce i właściwym rozumieniu Medycyny Chińskiej, ponieważ trudno jest mu się przestawić na inny sposób ujmowania zjawisk przyrody i w ciele człowieka, niż uczył się na studiach i stosuje na co dzień w pracy. Co nie oznacza, że lekarz nie może być świetnym akupunkturzystą. Przykładem tego jest jeden z moich nauczycieli doktor Bartosz Chmielnicki, który również od lat gromadzi naukowe potwierdzenia skuteczności akupunktury.