Treningi Tai Chi i Qi Gong – ruch w stronę zdrowia

Moc i zdrowie

Treningi Qi Gong i Tai Chi Chuan to system ćwiczeń oparty na podstawach medycyny chińskiej, wywodzący się ze sztuk walki. Łączy sztukę samoobrony poprzez neutralizację ze zdrowotnymi ćwiczeniami Qi Gong wzmacniającymi cały organizm, korzystnie wpływającymi na zdrowie i witalność.

Qi Gong

trening Tai Chi i Qi Gong w łódzkiej Hali MOSiR
trening Tai Chi i Qi Gong w łódzkiej Hali MOSiR

(czyt. czi kung) jest jednym z filarów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, gdzie nie chodzi o osiągnięcia, współzawodnictwo, ani konkurencję. Każdy pracuje tu nad osiągnięciem dobrostanu i harmonii w obrębie własnych, indywidualnych potrzeb.

W TCM zaleca się uprawianie Qi Gong osobom chorym, rekonwalescentom, osobom o obniżonej odporności organizmu, jak również profilaktycznie, dla wzmocnienia zdrowia i homeostazy.

Praktyka Qi Gong

możliwa jest w każdym wieku i nie wymaga przeciążeń fizycznych, jest nieurazowa, nieinwazyjna, nie jest narzucane tempo ani zakres ruchu. Proponowane ćwiczenia wykonuje się wolno w zgodzie z oddechem i indywidualną sprawnością powtarzając każde ćwiczenie kilka razy. Qi Gong liczy sobie ponad trzy tysiące lat, a u podstaw leży otwarcie ciała poprzez odpowiednie ruchy na lepszy przepływ energii w całym organizmie. Dawniej Qi Gong nazywano Jogą Daoyin, dzisiejsza Joga i Qi Gong bowiem pochodzą z tego samego źródła.

treningi zdrowotnego Qi Gong w parku

Ćwiczenie Qi Gong uspokaja, wycisza, daje możliwość zdystansowania się od codzienności i skupienia na sobie, poczucia jedności ze swoim ciałem.

Polecany szczególnie dla tych wszystkich, którzy borykają się z przewlekłymi dolegliwościami, ponieważ systematyczny trening pozwala zapanować nad słabością stawów, kręgosłupa, ścięgien, wzmacnia witalność i poprawia ukrwienie oraz elastyczność ciała.

Przy okazji masuje organy poprzez skręty powięzi, czyli siatki kolagenowych błoniastych połączeń, która przenika nasze mięśnie, ścięgna, organy i okala kości. Ten automasaż bardzo korzystnie wpływa na pracę organów i niejednokrotnie dochodzi do cofnięcia się różnych objawów chorób.

O zdrowotnym działaniu
tai chi i qi gong w ŁDK grupa poranna
tai chi i qi gong w ŁDK grupa poranna

Qi Gong Chińczycy wiedzieli od tysięcy lat. Od lat pięćdziesiątych cały czas przeprowadzają badania naukowe potwierdzające jego skuteczność. Obecnie podejmuje się też prace badawcze nad wpływem Qi Gong na zdrowie na zachodzie, jak na razie z pozytywnym skutkiem.

Na zajęciach

praktykujemy Qi Gong Medyczny według przekazu mistrza Xi Toxiang. W przekazie praktykuje się: Qi Gong Xi,  Qi Gong Pięciu Przemian, Osiem Kawałków Brokatu, Qi Gong 5 dźwięków, Qi gong 5 uwolnień, formę z kijkiem, formę z kulą – prowadzone i nauczane w zgodzie z przekazem przez mgr Jagodę Kunikowską, jedynej spadkobierczyni stylu Xi.

Tai Chi i Qi Gong w ŁDK - grupa wieczorna
Tai Chi i Qi Gong w ŁDK – grupa wieczorna

Oprócz tego treningi Tai Chi i Qi Gong zawierają naukę automasażu w zgodzie z tradycyjną medycyną Chińską, technik oddechowych, technik relaksacyjnych.

Nie ma przeciwwskazań wiekowych, nie ma też przeciwwskazań zdrowotnych. Treningi Tai Chi i Qi Gong w specjalnych przypadkach można realizować również na siedząco.

Tai Chi

Łagodne, płynne ruchy są prowadzone wolno i spokojnie, niemniej w zmiennym tempie i niekiedy zwieńczone rozładowaniem napięcia zwanego fajing w postaci tupnięcia, kopnięcia, czy uderzenia. Fajing uwalnia stresy, napięcia w ciele, oczyszcza ciało i psychikę, jest jak strzepnięcie kurzu czy czegoś, co przeszkadza. Udrażnia przepływ energetyczny, pozwala na szybsze zregenerowanie się organizmu i jego systemu energetycznego, daje dużą, natychmiastową dawkę energii.

Styl Sun
Tai Chi w stylu Sun w ŁDK
Tai Chi w stylu Sun w ŁDK

charakteryzuje się płynnością, zwinnością i sprężystością. To styl stworzony najpóźniej w historii powstawania Tai Chi, twórca tego stylu Sun Lu Tang, wprowadził do swojego stylu elementy innych styli wewnętrznych sztuk walki, m. in. stylu Baquazhang.

Styl Chen

charakteryzuje się głębią, koncentracją nad rozwojem wewnętrznej energii i zachowaniem zróżnicowania dynamiki ruchu, które w innych stylach z biegiem czasu złagodniały, a nawet całkiem zanikły. Podstawową zasadą jest spiralny ruch całego ciała z bioder, który masuje głębokie partie mięśni i organy wewnętrzne. Z tej podstawowej zasady wynikają inne, o których dowiadujemy się w trakcie praktyki.

Na zajęciach Taijiquan

(Tai Chi) ćwiczenia przechodzą jedne w drugie, ruchy tworzą wrażenie nie kończących się. Są jak płynąca rzeka. Pracujemy nad odpowiednim ułożeniem ciała w pozycjach, zakorzenieniem, nad prawidłową, zrównoważoną i zbalansowaną postawą. Podczas treningu wyciszamy się. Koncentrujemy na osiąganiu rozluźnienia oraz rozwijamy uważność obserwując i naśladując prowadzącego zajęcia. Prowadzenie ruchu odbywa się całym ciałem od stóp do dłoni, dzięki czemu wszystko zostaje w ciele poruszone. Ciało uczy się kociej zwinności, giętkości i gracji. Wzmacnia się powięź i ścięgna utrzymujące system szkieletowy w równowadze. Udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że ten charakter ruchu praktykowany systematycznie ma bardzo dobroczynny wpływ na człowieka.

Przeciwwskazaniem do uprawiania Taijiquan są poważne stany osłabienia organizmu, poważne niedobory, zwłaszcza w kończynach dolnych. Wówczas osoba winna skupić się najpierw na ćwiczeniu Qi Gong