Get Adobe Flash player

Hirudoterapia

Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia wielu chorób. To stara, sprawdzona i nieszkodliwa, naturalna, alteternatywna forma leczenia. Polega na przystawianiu leczniczych, sprawdzonych i sterylnych pijawek ze specjalistycznych hodowli. Pijawki są używane jednorazowo, po zabiegu są utylizowane w humanitarny sposób. 

 Związki zawarte w ślinie pijawek przenikają do organizmu człowieka i wywołują szereg zmian biochemicznych. Substancje te posiadają właściwości przeciwzakrzepowe, rozszerzające i uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, antybiotyczne, jak również regenerujące skórę i komórki nerwowe.

Najwcześniej pijawki stosowano w czasach Biblijnych. W Egipcie przetrwały hieroglify opisujące zakres stosowania ich, również w dziełach greckich i rzymskich uczonych istnieją wzmianki o ich dobroczynnym działaniu. Pijawki przykładał Hipokrates, ojciec współczesnej, zachodniej medycyny. Po latach niełaski, kiedy to farmacja wyparła większość starych naturoterapeutycznych metod - pijawki wracają do łask. 

Dzisiejsze padania potwierdzają liczne dobroczynne wpływy przykładania pijawek. Okazało się bowiem, że pijawki wydzielają tak zwane hirudozwiązki, które są odpowiedzialne za poprawę stanu zdrowia i niejednokrotnie cofanie się tak przewlekłych dolegliwości, jak chociażby zmiany miażdżycowe, nadciśnienie, krwiaki i zakrzepy, niedociśnienie, choroby i bóle serca, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę niedokrwienną, wysoki cholesterol, choroby skóry, hemoroidy, rwę kulszową, żylaki, trudno gojące się rany, obrzęki powypadkowe, choroby płuc i oskrzeli, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie, procesy starzenia, choroby kobiece, bezpłodność, prostatę, impotencję, zapalenie korzonków nerwowych, udary, bóle stawów, choroby nerek, bóle kręgosłupa, agresję, histerię, nerwice, depresję, a nawet niektóre nowotwory.

To doskonała terapia po wszelkiego rodzaju zabiegach chirurgicznych przeciwdziałająca zakrzepom, nawrotowi problemu usuniętego przez zabieg, służąca profilaktyce. Ma również działanie przeciwbólowe.

Terapia polega na przystawieniu kilku pijawek w odpowiednie miejsce, gdzie pjawki wsysają się swoimi trzema szczękami wyposażonymi w około 90 chitynowych, drobnych ząbków. Pijawka wysysa krew, a w zamian z gruczołów ślinowych dostarcza żywicielowi liczne substancje lecznicze:

hirudynę – związek przeciwzakrzepowy

gilantynę – silna substancja przeciwprzerzutowa

apyrazę – zmniejsza lepkość krwi

eglinę – środek przeciwzapalny, lokalizuje urazy i pooperacyjne zapalenia skutecznie je blokując

hemetynę – zapobiega krzepnięciu krwi i rozkłada zakrzepy

lipazy i esterazy – rozkładają tłuszcze i wiele innych substancji, w tym toksyny

antyelastazę i inne enzymy opóźniające procesy starzenia

Przeciwskazaniami do tej metody są: stany anemiczne, hemofilia, zła krzepliwość krwi, hipotonia, czynne wrzody żołądka i dwunastnicy, ciąża, alergia na proteiny, także jednoczesne stosowanie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego, antykoagulantów oraz innych niesteroidowych leków przeciwzakrzepowych i inhibitorów agregacji trombocytów. Nie zaleca się też stosowania hirudoterapii: u dzieci poniżej 10 roku życia (wyjątek stanowią pacjenci po replantacji), u kobiet w trakcie trwania miesiączki, u pacjentów z ogólnym osłabieniem, u osób z wysoką temperaturą, gruźlicą bądź zarażonych wirusem HIV, u osób chorych psychicznie.